Anna KareninaPrenses Stepan Arkadyeviç, Oblonski (Kibarlar dünyasında Stiva derlerdi ona) kalktığında karısıyla değil de çalışma odasında uyuyordu. Neden yatak odasında değil de buradaydı. Yatak odasına gittiğinde bir mektup buldu. Doli bunu okumuş kaskatı yüzle Stepan Arkadyeviç’e bakıyordu.

Oda uşağı elinde bir mektupla içeri girdi. Stepan mektubu okuduğunda Anna Ardedyevna’nın yani kız kardeşinin yarın buruya geleceği yazıyordu. Uşak sevindi. Anna’nın bu karı ve kocayı barıştırmak için geleceğini biliyordu. Stepan Arkadyevra’ın odada bulunan mektup Doli’nin eline geçmişti. Doli’nin çocukların dadılarıyla bir şeyler çevirdiğini anlamıştı. Stepan Arkadyeviç karısıyla küstüler. Ama Anna’nın geleceğini ona nasıl söyleyecekti. Stepan Arkadyeviç Doli’ye gelerek çekingeç bir sesle: “Doli Anna bugün geliyor dedi.” Doli, bunu soğukkanlılıkla karşıladı.

Stepan Arkadyeviç bazı yetenekleri sayesinde iyi bir eğitim görmüştü, ama işe sap olamamıştı. Anna’nın kocası Alaksay Alaksandroviç sayesinde bir memur olmuştu. Stepan Arkadyeviç çalışma odasına girdiğinde Levin’in odada olduğunu gördü. Levin Stepan Arkadyevi’in en iyi arkadaşı ve Kiti’yi yani Doli’nin kardeşini seven biriydi. Levin Kiti’ye sahip olmak için geldi.

Genç prenses Kiti 18 yaşındaydı. İyi bir eğitim görmüştü. Levin ona delicesine aşıktı ve onla evlenmek istiyordu. Kiti Levin’in geldiğini öğrenince heyecanlandı. Ama işte bir de Vroski ortaya çıktı. Vroski subaydı. Vroski de Kiti’yi seviyordu. Onunla evlenmek istiyordu.

Kiti ikisi arasında kalmıştı. Prenses ve Prens kızlarının Doli’nin evliliğinde düştüğü durumlara düşmek istemiyordu. Gerçekten kızlarına ait gerçek kişinin kim olduklarını bilmiyorlardı. Ama Vroski’yi daha çok seviyorlardı. Kiti artık bu durumlar yüzünden depresyona girmişti. Prens, Vroski ile Levin’i evlerine çağırdı. İkisi arasında bir seçim yapacaklardı. Prenses beklemiyordu. Vroski söze başladı. İlk sözü Kiti’ye evlenme teklifiydi. Levin ilk atağı yapamadığı için kızararak sustu. Kiti Levin ile Vroski’yi birbirine tanıştırdı. Ama ikisi de bundan hiç hoşlanmamıştı.

Kiti’nin arkadaşı Kontes Nardson Vroksi’den yanadı. Levin’den hiç hoşlanmamıştı. Uzun uzun konuşmalar sonunda Levin’in artık canı….
Artık gitmek istiyordu. Kendi kendine hiç olmayacak bahaneler uyduruyordu. Prens ve Prenses Kiti’nin Vroski ile evlenmesini canı gönülden istiyordu.
Vroski eve gelince kapısının üstünde bir telgraf vardı. Bu telgrafı açıp okuduğunda ise annesinin sabah treniyle geleceğini onu almasını yazıyordu. Vroski sabah kalkıp giyindi. İlk işi annesini almaya gara gitmek olmuştu. Vroski’nin annesinin geldiği trenle Anna da vardı. Vroski’nin annesi Anna’yı çok beğenmişti. Yolda uzun uzun konuşarak geldiler.

Trenden indikten sonra Anna bir taksiye binerek Obloskilere doğru yol aldı. Eve gelince Anna Doli’nin yanına gitti. Doli’yi hayranlıkla kucakladı. Bu olan olumsuz davranıştan dolayı Doli’yi teselli etmek için gelmişti Anna. Doli Anna’ya bu olumsuz davranışın nasıl olduğunu anlattı. Bağa bir konuşmadan sonra Anna yoldaki yolculuğundan Doli’ye bahsetti. Anna yolda Vroski’nin annesi ile birlikte geldiğini ve ona hayranlık duyduğunu anlattı.

Vroski’yi de çok beğenmişti. Bunu duyan Kiti sinirlendi.
Putarbusta bir balo vardı. Kiti pembe tuvaleti içinde harikaydı. Vroski Anna’yı valsa davet edince Kiti özellikle şaşırdı ve sinirlendi. Neden sevdiği kişiyi valsa kaldırmıyordu Anna’yı kaldırıyordu.
Anna Arkadyevna balonun ertesi günü kocasına telgraf yollayarak oraya geleceğini bildirdi. Vroski bunu duyunca üzüldü. Anna’nın peşinden oda gitmeyi düşündü. Vroski ve Anna aynı trene binerek hareket ettiler. İkisi de o gün uykusuzdu uyuyamıyordu. Sonlara doğru son gördüğünde Anna trenin merdiveninden iniyordu. Artık gelmişlerdi. Karşısında Anna’nın kocası vardı. Vroski onu ilk defa görüyordu. Anna Vroski’nin ona baktığını görünce Vroski’yi kocası ile tanıştırdı.

Kış sonuna doğru Kiti’nin sağlığı Scestskileri öylesine düşündürmeye başlamıştı. Kiti’nin sağlığı öylesine kötüydü. Yemiyor, içmiyor, konuşmuyordu. Bu hastalığın Kiti’nin hayatında bulunan değişikliklere bağlıyordu doktorlar. Levin Kiti’nin sağlığının bozulduğunu duyunca çok üzüldü. Hastalığının hafif bir kızıl geçirmesi olunca biraz rahatlamıştı.

Puterburs’ta aslında üç büyük sosyete vardı. Birinci sosyetede Anna’nın kocasının bulunduğu “Resim Grubu’dan” oluşuyordu. İkinci sosyetede ise orta grup kişiler vardı. Üçüncü grup ise Belsi’nin bulunduğu grup idi. Anna hep bu grupta bulunuyordu. Anna git gide Vroski’den hoşlanmaya başlıyordu. Vroski’de ondan hoşlanıyordu.
Aleksay Aleksandroviç Anna’nın Vroski’ye göstermiş olduğu ilgiden pek hoşnut değildi. Anna hep akşamları eve geç dönüyordu. Aleksay bu yaşamın artık böyle sürüp gideceğini biliyordu. Anna Vroski’yle beraber olmak istiyordu ama oğlunu düşünüyordu.

Vroski, Anna’nın huylarını öğrenmişti. Hep beraber olup konuşuyorlardı. Anna gebeydi. Bir kız çocuğu olacaktı. Vroski’yle birleşmemesi için bir nedendi bu ama onlar birbirini seviyorlardı. Aleksandroviç içkiye çok düşkün bir insandı. Bu konularla ilgili aklına bir şey gelince başlıyordu içmeye.
Anna Vroski’yi çok seviyordu. Anna Vroski’yi hep dama çıkıp onun gelmesini bekliyordu.
Levin bu olan durumlardan artık kafasını dinlemek için bir çiftliğe gitmiş yaşını burada sürdürmek istiyordu. Burası bir köydü ama şehre bin basardı. Levin’in abisi Sergey İvonoviç onu ziyarete gelecekti. Levin köylülerle İMC işini yapmayı çok seviyordu. Sabahın ezanında kalkıp köylülerle birlikte iş yapmaya bayılıyordu. Sergey tembeldi. Levin gibi sabahın köründe kalkıp işe gitmez; otururdu. Hiç iş yapmasını sevmezdi.
Vroski’yle Anna’nın hayatları iyice düzene girmişti. Birbirlerini çok seviyorlardı. Anna 9 ayını doldurmuştu. Artık doğum yapma zamanı gelmişti. Anna hep yatıyordu çünkü doğumu çok yakındı. Aleksay hep onun yanında bekliyordu. Anna’nın doğum zamanı geldi o gün bol bol çığlıklar yükseliyordu. Vroski kapıyı açtı hemen eve girdi. Aleksay Anna’nın yanındaydı. Onu görünce sinirden küplere bindi. Vroski kendinden geçmişti. Bir taraftan Anna’nın çığlıkları yükseliyor, diğer taraftan kafasının ağrısından duramıyordu. Artık kendini vuracak duruma gelmişti. Elindeki tüfeğin tetiğine basarak kolunu sıyırttı.

Hemen hastaneye kaldırılan Vroski’nin durumu iyiydi. Kolundaki sargıyla Anna’nın yanına geldi. Anna doğurmuştu.
Anna’nın bir kızı olmuştu. Kızının adı Annii’di. Anna doğumundan altı ay sonra Vroski’yle Annii alıp kaçtılar. Anna Vroski’yi çok seviyordu. Anna Aleksey’le boşanmak istemiyordu. Çünkü ortada oğlu vardı. Onu bırakmak istemiyordu. Ama Vroski’yi de çok seviyordu. Vroski’yle birlikte baya bir yaşadılar. Anna oğlunu çok özlemişti. Oğlunu görmek için gizli gizli Aleksey’in evine gitti. Oğlunu gördü. Oğlu baya bir büyümüştü. Oğlunu görünce Anna ağlamaya başladı. Çünkü oğlunu çok özlemişti. Aleksey’i uyandırmadan hemen evden çıktı. Vroski’nin yanına giderek oğlunun bulunduğu şehrin daha ilerisine gitmeleri için yalvardı. Hemen toplanıp Moskova’ya yeni bir yaşam sürmeye gittiler. Anna ve Vroski yeni bir yaşam hayatına atıldılar.

Doli bulunduğu evde artık oturamaz duruma gelmişti. Evin her bir bölümü yıkılmıştı. Buradan taşınmaya karar verdi. Çocuklarını toplayarak yeni bir eve yerleşti. Kiti onu ziyarete gelecekti. Kiti gelmişti. Kiti’nin gelmesini duyan Levin hemen Doli’nin yeni evine gitti. Ona tek sözle evlenmek istediğini söyledi. Kiti’de onu seviyordu. Aralarında kararı verdiler. Evlilik hazırlıklarına başlandı. Kiti ve Levin evlenmişti. Mutlu ve huzurlu yaşamlarını görmüştü. Artık aralarında bir kıskançlık duygusu vardı. Kiti hamileydi. Levin şehre döndü. Erkek kardeşi olan Nikolay’ın hasta olduğunu öle yazıyor olduğunu bildirmişti. Levin hemen kardeşinin yanına gitti.
Çok geçmeden Nikolay öldü. Kiti’nin çocuğunu da görememişti. Aradan çok geçmeden Kiti’nin sancıları tuttu. Bir oğlu olacaktı. Oğlunun doğmasına çok sevinen Levin havada uçuyordu.
Stepan Arkedyaviç bölüşülecek arsayı bölüşmek için gitmiş olduğu Katras’da Doli için alacağı bu evde Doli’nin çok büyük hakkı vardı. Stepan’a bir dönümlük arsa düşmüştü. Stepan bu arsayı Doli’ye armağan etti.
Vroski’yle durumu bozulan Anna’nın aralarında bulunan antlaşmazlık onların durumlarını zayıflatmıştı. Artık Anna, Vroski’yle hayatı çekilmez olmuştu.